Kaip suomiai tapo sveikiausia tauta?

Prieš daugiau nei penkiasdešimt metų Suomijoje nuo širdies ir kraujagyslių ligų mirštamumas buvo didžiausias Europoje. Tačiau šiandien jie vadinami sveikiausia tauta. Kyla klausimas, kaip per tokį gana trumpą laiką rubuiliukai suomiai sugebėjo išsikovoti lyderių pozicijas?

Verdiktas - išnyks
Pastebėję kraupius skaičius suomių medikai teigė, kad jei tautiečiai ir toliau taip riebiai valgys ir ilgiausias jų įveikiamas atstumas bus nuo stalo iki šaldytuvo, po 100 metų išnyks iš pasaulio žemėlapio. Nes širdies ir kraujagyslių ligomis pradėjo sirgti jauni, vos 20 ar 30 metų amžiaus sulaukę žmonės. Padidėjęs kraujo spaudimas, cholesterolio kiekis kraujyje, nutukimas tapo įprastomis diagnozėmis. Be to, buvo madinga daug rūkyti. Tad nenuostabu, kad ligonių vis daugėjo. Ypač sirgo vyrai, nes moteris iki menopauzės nuo širdies ligų saugo jų organizmo gaminamas estrogenas.
Vienintelis būdas sustabdyti plintančią epidemiją, buvo įtikinti suomius keisti gyvenimo būdą. Tačiau visi žinojo - lengvo kelio čia nebus. Todėl medikai pirmiausia nusprendė tuo įtikinti šalies vyriausybę, o po to imtis gyventojų.

Politinė dieta
Buvo sudaryta tautos sveikatos gelbėjimo programa, į kurios vykdymą įtrauktos visos institucijos. Mokyklose, darbovietėse, medicinos įstaigose buvo skelbiama, kokia dieta tinkama, intensyviai skatinta daugiau judėti. Geriausiai matomose parduotuvių vietose buvo dedami širdies veiklai naudingi produktai, o žemės ūkis ir maisto pramonė tokius produktus pradėjo gaminti masiškai. Tiesa, naujoji mada įsitvirtino tik po gerų dvejų dešimtmečių.
Per šį laikotarpį suomių gyvenimas pasikeitė, o jų sveikata labai pagerėjo. Visos tautos mastu pavyko sumažinti druskos vartojimą - nuo 14 g žmogui per dieną iki 8 gramų. Vien dėl to, pripažįsta medikai, pavyko pasiekti, kad suomių kraujospūdžio vidurkis taptų normalus. Į programą įsitraukė ir mėsos kombinatai, pavieniai mėsininkai, kumpių bei dešrų rūkytojai, konservų fabrikai, pieninės ir t.t.
Be to, vyriausybė panaudojo ir kitus ginklus, padėjusius gerinti maisto kokybę. Buvo sumažinti mokesčiai tiems, kurie gamina sveikatai naudingus produktus, o tiems, kurie gamino „šiukšles", mokesčiai padvigubinti. Televizijoje buvo uždrausta greito maisto reklama tomis valandomis, kai ją žiūri jaunimas.

Susidorojo su rūkaliais
Rūkymas tarp suomių jaunuolių buvo tapęs įvaizdžio dalimi. Net 65 procentai šalies gyventojų per dieną sutraukdavo po pakelį cigarečių. Suomija buvo pirmoji šalis, nutarusi susidoroti su rūkaliais. Dar 1995 m. buvo uždrausta rūkyti darbovietėse. Panaikinti rūkymo kambariai. Jau tada rūkalių sumažėjo trečdaliu, o dar po kelerių metų Suomija pirmavo Europoje ne tik kaip mažiausiai širdies ir kraujo apytakos ligomis serganti tauta, bet ir apskritai kaip sveikiausia tauta Europoje.
Dabar Suomijoje draudžiama rūkyti ne tik restoranuose, baruose, darbovietėse, bet ir bet kurioje viešoje vietoje. Draudžiama gerti alkoholinius gėrimus, tarkim, einant gatve arba parke. Žinant, kad Suomijos policija nėra atlaidi, kelios dešimtys „užkietėjusių" rūkalių gerokai papildė valstybės biudžetą susimokėdami baudas už rūkymą viešose vietose.

Premijos sportuojantiesiems
Suomių, amerikiečių ir vokiečių tyrimai parodė, kad pagyvenusiems ir seniems žmonėms būtina daug judėti. Kasdieniai pratimai padeda kraujagyslėms dirbti, ypač plonajam ląstelių sluoksniui, kuriuo jos padengtos iš vidaus. Tada jos be vargo susitraukia ir išsiplečia, kraujas teka laisvai ir nesusidaro krešulių. Be to, daug judant sumažėja gliukozės, cholesterolio kiekis kraujyje, susinormalizuoja kraujospūdis.
Suomijos sveikatos apsaugos ministerija, palaikydama tautos sveikatos gelbėjimo planą ir norėdama paskatinti apvalainus suomius daugiau judėti, pasiūlė darbdaviams apmokėti darbuotojams pusę sporto klubo abonento. Tiesa, ir darbdaviai dėl to nenukentėjo, nes jiems tai buvo kompensuojama mažesniais mokesčiais. Kuo daugiau sportuojančių žmonių kompanijoje, tuo mažesni mokesčiai.
Taigi, suomiai minimaliomis priemonėmis per kelis dešimtmečius „nesveikuolius" sugebėjo paversti sveikiausia tauta.

www.lsveikata.lt

  • Komentuoti

  •  
Skaičiuoklė
(8~5) 2722222
Klauskite