Rezidentai renkasi tik tarp Santariškių ir užsienio

Jaunųjų gydytojų emigracija jau tapo banalia tema. Sveikatos apsaugos ministerijos skriaudžiami rezidentai elgiasi pagal principą: kaip Jūs mums, taip ir mes Jums.  Visai neseniai lagaminus susikrovė ir Jaunųjų gydytojų asociacijos prezidentas Jonas Korsakas (30) su žmona Kristina Andrėkute. Štai ir visa jų medicinos reforma. Abu dirba Vokietijoje ir dega mokslu, todėl rašo mokslinius darbus. O paskui planuoja – ne, tikrai negrįžti į Lietuvą, iš kurios išginė konkurencija ir užgesintos iniciatyvos. Renkasi kur įsitvirtins ilgėliau: Šveicarijoje, Australijoje, o gal Singapūre.

Emigracija įgyja pagreitį
„Kad ir labai tie 200 litų skausminga yra, bet nukentėjom visi. Tai reiktų tą turėti omenyje. Ir gydytojai nukentėjo daugiau šiuo atveju. Gydytojų algų sumažinimas siekia trečdalį, ministerijos duomenimis, atlyginimas sumažėjo apie 500 litų", - rauda ne rezidentų, o vyresnių gydytojų balsu Lietuvos gydytojų sąjungos prezidentas Liutauras Labanauskas.
Nuo metų pradžios rezidentų algos skaičiuojamos pagal dešimtadaliu mažesnius nei pernai bazinės mėnesinės algos koeficientus. Jie jaunesniajam rezidentui sumažinti nuo 11 iki 9,9, o vyresniajam rezidentui - nuo 14 iki 12,6. Beje, tokie patys koeficientai nustatyti ir gydytojams odontologams. Norint žinoti, kokia ir kitąmet išlieka rezidento alga, koeficientą reikia dauginti iš bazinės mėnesinės algos dydžio, kuris yra 122 litai. Tokiu būdu, vyresniojo rezidento alga yra 1537 litai, 20 centų, jaunesniojo - 1207 litai, 80 centų. Žinia, „ant popieriaus". Koeficientas nurodomas darbo sutartyje, o rezidento alga priklauso nuo to, kiek jis sugeba uždirbti ir kaip jį vertina darbdavys. Dar nusiskaičiuoja apie 20 procentų mokesčių ir lieka apie tūkstantis litų. Pridėkim stipendiją ir bus per du tūkstančius litų.
Beje, rudenį skirstant biudžetą planuota rezidentams nurėžti ir pašalpą, kuri iš inercijos vadinama stipendija. Kaip žinia, gydytojai rezidentai, gaunantys algą, kartu yra studentai, galintys gauti ir stipendiją. Kai kilo grėsmė jai, Jaunųjų gydytojų asociacija spustelėjo Sveikatos apsaugos ir Švietimo ir mokslo ministerijas raštais. Juose pasiūlė mažinant stipendiją mažinti ir bendrą finansavimą universitetams už rezidentūrą. Ir tokių planų buvo kaip mat atsisakyta. Šiuo metu vadinamoji rezidentų stipendija sudaro apie 1100-1200 litų.
Anot Lietuvos gydytojų sąjungos, jaunieji medikai - vieni labiausiai emigruojančių Europoje. Jiems užsienyje įsidarbinti padedančios agentūros skaičiuoja, kad rezidentų emigracija buvo aprimusi, bet pradėjus mažinti algas vėl įgavo pagreitį. Tik jei patys rezidentai tvirtina, kad trečdalio jų kolegų jau nebelikę, ministerija vis dar skaičiuoja, kad emigruoja vos vienas procentas gydytojų.

Nėra kur dėtis
J.Korsakas nesutinka, kad rezidentų yra per daug. „Rezidentų pačių savaime nėra per daug, tačiau viena vertus, iškreiptos rezidentūros proporcijos pagal specialybes. Antra, jauniems gydytojams daug kur nesudaromos sąlygos atlikti rezidentūros, t.y. dirbti realų gydytojo darbą rezidentūros, o ne papildomų darbų metu. Ir būtent rezidentūros metu užsidirbti atlyginimą, kuris leistų normaliai gyventi ir nelakstyti po kitus darbus. Kita priežastis, kurią matau Lietuvoje, jau labiau sisteminė: tai rezidentūros bazių centralizacija ir beveik mistifikavimas kelių centrinių gydymo įstaigų. Mano naujoji darbovietė Vokietijoje tėra regioninio lygio ligoninė. O joje atliekama beveik viskas tas pats, kas buvo daroma Santariškėse. Būtent regionų politikos sveikatos apsaugoje (ir turbūt ne tik joje) nebuvimas ir sudaro prielaidas tam, kad jauniesiems gydytojams nėra kur dėtis ir kaip save realizuoti. Važiuoti į regioną pabaigus rezidentūrą yra profesinė savižudybė. Susidaro ydingas ratas, kai beveik kiekvienas rezidentas renkasi tik tarp Santariškių ir užsienio... Kur čia Panevėžys, jau nekalbant apie Mažeikius ar Plungę".

Iniciatyvos Lietuvoje sukėlė baimę
J.Korsako motyvai išvykti nebuvo išskirtiniai: į Vokietiją išginė profesinio tobulėjimo, mokslinio darbo, finansinių ir socialinių garantų paieškos. Lietuvoje jis su žmona Kristina Andrėkute ne kartą bandė įgyvendinti kelis projektus, orientuotus į retų navikų gydymą, retų navikų centro kūrimą, kur būtų centralizuotai gydomi pacientai iš Lietuvos ir kaimyninių šalių, sergantys retomis vėžio formomis. Kristina subūrė retomis onkologinėmis ligomis sergančiųjų ligonių draugiją ROLLD. „Deja, mūsų iniciatyvos sukėlė didelę baimę bene visų didžiųjų klinikų vadovams ir buvo greitai užgesintos. Kita vertus, baigiau vidaus ligų rezidentūrą ir norėjau toliau mokytis onkologijos. Tačiau antroji rezidentūra Lietuvoje, deja, mokama. Esame vienintelė šalis Europoje, kur už rezidentūrą reikia mokėti, nes ji yra studijos... Ir mokėti reikia po 1200-1400 litų per mėnesį. Vadinasi, reikia dar papildomo darbo, kur šiuos pinigus uždirbtum. Ir laiko tam darbui", - sako J.Korsakas. Ambicingas vidaus ligų gydytojas J.Korsakas bando Vokietijoje įsitvirtinti bent keleriems metams. Po to žvalgysis į kitas šalis. Dar neapsisprendė, į kurią patrauks - gal Šveicariją, gal Australiją, gal Singapūras. Kodėl išsirinko nedidelę ligoninę Vokietijoje? „Rinkausi, kur galėčiau susipažinti su darbo eiga, organizavimo principais, patobulinti kalbos žinias. Kita vertus, kaip jau minėjau, čia daroma viskas, ką darėme Santariškėse. O išmokti galima dar daugiau, nes visi labai suinteresuoti pagelbėti ir parodyti. Lietuvoje šiuo atžvilgiu dažnai susidurdavau su didele konkurencija ir nenoru. Šiuo metu lankau greitosios pagalbos gydytojo kursus. Nuo kitų metų pradėsiu skraidyti sraigtasparniu kaip greitosios medicinos pagalbos gydytojas - juk visai linksma, ar ne? O dabar atostogauju, nes atostogas čia išnaudoti privaloma (irgi neesminis, bet skirtumas nuo Lietuvos). Galiausiai, vien tik mano atlyginimas pradėjus dirbti buvo 2500, šiuo metu siekia jau gerokai per 5000 eurų. O tai irgi šiek tiek motyvuoja".
Tiesa, kalbant apie jaunųjų gydytojų pajamas, negalima užmiršti kyšių. „Dėl to, kad Vokietijoje pacientas tau nesumąstys atnešti voko su pinigais, tiesiog ramiau dirbti", - jau patyrė K.Andrėkutė.

www.lsveikata.lt

  • Komentuoti

  •  
Skaičiuoklė
(8~5) 2722222
Klauskite